Węgiel aktywny w kosmetykach – hit czy kit?

Od pewnego czasu w ofertach producentów kosmetyków pojawiają się produkty zawierające węgiel aktywny. Są one chętnie wybierane przez klientów ze względu na swój unikalny wygląd – kosmetyki zawierające węgiel aktywny są czarne. Czy jednak oprócz wyróżniającego się wyglądu produkty z węglem aktywnym mają właściwości korzystnie wpływające na stan naszej skóry?

Kosmetyki dla prawdziwych mężczyzn?

Nazywany „czarnym złotem” węgiel aktywny pojawia się zarówno w kosmetykach damskich, jak i męskich. Szczególnie dużą popularnością produkty kosmetyczne z węglem cieszą się wśród panów, ponieważ wyglądają niezwykle męsko i tak też są często reklamowane. Warto wspomnieć choćby markę ZEW for men, która oferuje mydła do ciała, twarzy, włosów i brody z węglem drzewnym z Bieszczad. Cała linia kosmetyków z węglem ma czarny design, który przypadnie do gustu każdemu mężczyźnie. Oprócz tego w ofercie marki można znaleźć również produkt 3w1, czyli mydło do twarzy, ciała i włosów, a więc prawdziwy niezbędnik każdego mężczyzny, który nie lubi gromadzić kosmetyków. Popularyzowanie produktów kosmetycznych z węglem wśród mężczyzn kontynuuje również marka Cztery Szpaki, która w swojej ofercie ma czarno-białe mydło o nazwie „Wyrwidąb – mydło dla prawdziwych mężczyzn”. Czarna warstwa zawierająca węgiel aktywny „dokładnie oczyści skórę faceta po powrocie z wojny/survivalowej wyprawy/wyjścia do biedry po jogurt”1, a więc, jak zapewnia producent, sprawdzi się w każdej sytuacji. Mogłoby się wydawać, że producenci kosmetyków znaleźli w końcu sposób na to, by dotrzeć do szerszego grona klientów, tworząc „survivalowe” kosmetyki „dla prawdziwych mężczyzn”. Z produktów węglowych korzystają jednak również kobiety i to właśnie one najczęściej zachwalają niezwykłe właściwości kosmetyków z węglem aktywnym.

Jak działa węgiel aktywny w kosmetykach?

Węgiel aktywny pozyskuje się z miazgi drzewnej, którą poddaje się działaniu wysokiej temperatury (ok. 900°C) oraz pary wodnej. W medycynie do dziś stosowany jest jako jeden z najskuteczniejszych leków na zatrucia pokarmowe. Jednak jego niezwykłe właściwości odkryli również kosmetolodzy, którzy postanowili stworzyć produkty na bazie węgla aktywnego, który silnie wiąże bakterie i toksyny, a następnie odprowadza je z organizmu. To właśnie dlatego tabletki z węglem aktywnym stosowane na biegunkę są tak skuteczne. W ten sam sposób działa węgiel aktywny używany do produkcji kosmetyków. Udowodniono, że „czarne złoto” głęboko oczyszcza, odblokowuje pory i reguluje wydzielanie łoju, a przy tym wyróżnia się właściwościami antybakteryjnymi, dlatego jest polecany do cery trądzikowej. Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym węgiel aktywny stosuje się także w leczeniu łupieżu, a więc warto sięgać po czarne mydła do włosów. Oprócz tego łagodzi podrażnienia i stany zapalne, o czym wiedział już Hipokrates, który zalecał posypywanie ran sproszkowanym węglem drzewnym. Paradoksalnie, czarny węgiel aktywny wybiela zęby, dlatego też w ofercie wielu producentów kosmetyków coraz częściej pojawiają się czarne pasty do zębów.

1 https://4szpaki.pl/wyrwidab-mydlo-prawdziwych-mezczyzn#description