Olejki eteryczne do poduszki, czyli aromaterapia na dobry sen

Wspaniałe właściwości aromaterapii są znane nie od dziś. Odpowiedni zapach pomaga zwalczyć ból głowy, zrelaksować się podczas gorącej kąpieli czy złagodzić katar. Aromaterapia jest również skutecznym sposobem na bezsenność, o ile wiemy, jakie zapachy działają uspokajająco. Jeśli kochasz zapach świeżej pościeli i każdej nocy pragniesz zasypiać przy kojącym aromacie, wypróbuj olejki eteryczne do pościeli, które możesz kupić w perfumerii lub zrobić samodzielnie.

Zapachy, które pomagają zasnąć

Nie wszystkie olejki eteryczne są polecane do sypialni. Wybierajmy te zapachy, które mają działanie uspokajające i wyciszające – w ten sposób łatwiej i szybciej zaśniemy. Do zapachów o właściwościach relaksujących zaliczamy lawendę, rumianek, rozmaryn, hiacynt, dziką różę, drzewo sandałowe, paczulę i bergamotkę. Najbardziej popularyzowana jest lawenda, którą znajdziemy w ofertach wielu perfumerii i drogerii oferujących gotowe mgiełki do pościeli. Wśród gotowych produktów znajdują się m.in. rumianek z lawendą (Avon), lawenda z bergamotką, mandarynką, słodką pomarańczą i pelargonią (L’Occitane), trawa cytrynowa (Manufaktura Lawenda) czy lawenda z pomarańczą (Susanne Kaufmann). Ceny gotowych mgiełek do pościeli są zróżnicowane i oscylują w granicach 10-130 zł za 100 ml. Jeśli masz problemy z zasypianiem, warto również wypracować zdrowy nawyk i wraz z położeniem się do łóżka „odłączyć się” od przedmiotów elektronicznych, takich jak telewizor czy smartfon. Urządzenia te emitują niebieskie światło, które zakłóca produkcję hormonu snu (melatoniny) oraz wysyła błędne sygnały do naszego mózgu, który nie jest w stanie określić, jaka jest pora dnia. Poza tym oglądanie emitowanych nocą horrorów czy filmów dokumentalnych o nawiedzonych domach, a także czytanie wiadomości w internecie przyczynia się do powstawania uczucia niepokoju i utrudnia zasypianie.

Jak zrobić własną mgiełkę do pościeli?

Mgiełkę do pościeli można zrobić samodzielnie, wykorzystując wodę, olejek eteryczny i buteleczkę z atomizerem. Na początek warto wypróbować naturalny olejek lawendowy, a w miarę nabierania doświadczenia w tworzeniu mgiełek do pościeli, można eksperymentować z łączeniem kilku zapachów. Do buteleczki wlewamy wodę i dodajemy ok. 10 kropel olejku. Przed każdym użyciem wstrząsamy buteleczką, by ponownie zmieszać ze sobą składniki. Aby utrwalić zapach i zapobiec utracie właściwości olejku, warto wybrać buteleczkę o ciemnym kolorze. Niewielką ilość mgiełki rozpylamy na poduszkę lub całą pościel kilka minut przed pójściem do łóżka, by zapach był świeży, lecz nie intensywny. Aromaterapia ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i jest doskonałą alternatywą dla leków, na przykład przeciwbólowych lub nasennych. Mgiełka do pościeli pozwala nie tylko efektywniej odpoczywać w nocy, lecz jest również najszybszym sposobem na odświeżenie pościeli czy mieszkania. Mgiełki z olejku eterycznego możesz użyć również przed wizytą gości, by wprowadzić do mieszkania relaksujący zapach, dzięki któremu twoi goście odpoczną i poczują się w jak w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *