Olejki do włosów – rodzaje i zastosowanie

Każda kobieta marzy o zdrowych i lśniących włosach. Aby to osiągnąć, nie wystarczy jednak regularne mycie włosów i podcinanie końcówek – nasze włosy potrzebują również odżywienia i nawilżenia, które możemy im zapewnić, stosując popularne w ostatnim czasie oleje do włosów. Jak dobrać olej do rodzaju włosów i w jaki sposób go stosować, by osiągnąć olśniewający efekt?

Dobierz olej do rodzaju włosów

Wybierając szampon, zwracamy uwagę na to, by był on przeznaczony do włosów przetłuszczających się, słabych, farbowanych czy wypadających. Podobnie jest w przypadku wyboru oleju – nie każdy kosmetyk używany przez koleżankę sprawdzi się na naszych włosach. Do najpopularniejszych olejów zaliczamy produkty z pestek granatu, rozmarynu, awokado, słodkich migdałów, a także oliwę z oliwek. Jakie są właściwości poszczególnych olejów i kto powinien po nie sięgać?

  • OLEJ Z PESTEK GRANATU – przywraca włosom elastyczność, zapobiega łamliwości, wzmacnia strukturę włosa, odżywia i nadaje blask. Polecany do włosów suchych, matowych, rzadkich.
  • OLEJ Z ROZMARYNU – bogaty w wapń, żelazo i witaminę B stymuluje wzrost włosów, dlatego polecany jest do włosów cienkich i wypadających.
  • OLEJ Z AWOKADO – charakteryzuje się wysoką zawartością aminokwasów, protein oraz witamin z grup A, D i E. Przeznaczony do włosów łamliwych, zniszczonych i grubych.
  • OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW – bogaty w witaminy A, B i E, zapobiega rozdwajaniu się końcówek, chroni przed promieniowaniem UV i nadaje włosom blask. Szczególnie polecany do włosów kręconych, które są splątane, matowe i pozbawione blasku.
  • OLIWA Z OLIWEK – zawarte w oliwie nienasycone kwasy tłuszczowe nawilżają włosy i chronią przed przesuszeniem. Świetnie sprawdza się na włosach grubych, gdyż jest olejem dość ciężkim.

Porowatość włosów

Szukając olejów do włosów, możemy natrafić również na określenia dotyczące porowatości, którą można ustalić samodzielnie na podstawie badania kondycji włosów. Włosy niskoporowate są zdrowe, lśniące, nie puszą się i nie elektryzują. Wyróżnia je niska chłonność wody, dlatego włosy niskoporowate długo schną i niezbyt łatwo poddają się stylizacji. Z kolei włosy wysokoporowate szybko chłoną wodę i równie szybko schną, a przy tym są suche, zniszczone, puszą się i elektryzują. Wyróżniamy również włosy średnioporowate będące mieszanką dwóch poprzednich rodzajów. Jeśli nie potrafisz określić stanu swoich włosów lub opisy dotyczące nisko- i wysokoporowatości nie pokrywają się z rzeczywistością, wybierz olej do włosów średnioporowatych.

Jak stosować oleje do włosów?

Oleje świetnie nawilżają i odżywiają włosy, lecz wybór produktu nieodpowiedniego dla naszych włosów lub stosowanie zbyt dużej ilości oleju może dać efekt odwrotny do oczekiwanego. Aby uniknąć przetłuszczonych i obciążonych włosów, należy pamiętać, by stosować sprawdzone metody olejowania. Niewielką ilość oleju nakładamy na suche lub wilgotne włosy, masując skórę głowy, by zwiększyć jego skuteczność. Następnie rozprowadzamy olej od nasady po końce za pomocą szczotki, a po 1-2 godzinach zmywamy olej i myjemy włosy szamponem.