Demakijaż może być ekologiczny, czyli czym zastąpić płatki kosmetyczne

Coraz więcej osób szuka zamienników produktów codziennego użytku, by zmniejszyć liczbę produkowanych przez siebie śmieci. Dotyczy to również kobiet, które każdego wieczoru robią demakijaż z użyciem bawełnianych wacików. Każdorazowo zużywamy kilka płatków kosmetycznych, co w skali roku daje wynik kilkuset, a nawet kilku tysięcy odpadów. Warto więc przerzucić się na inne akcesoria do demakijażu, które są trwalsze i umożliwiają wielokrotne użycie.

Wielorazowe płatki kosmetyczne

Choć zwykło się nazywać płatki kosmetyczne „bawełnianymi”, w większości przypadków w składzie płatka znajduje się ok. 70% bawełny i 30% mieszanki włókien bawełnianych i poliestrowo-celulozowych. Jak powszechnie wiadomo, poliester jest włóknem syntetycznym, a do jego produkcji używa się substancji ropopochodnych oraz metali ciężkich. Poza tym, by wyprodukować 1 kg bawełny, trzeba zużyć ok. 30 tysięcy litrów wody. Jeden płatek kosmetyczny nie przyczynia się do niszczenia środowiska, lecz warto pomnożyć tę liczbę razy kilkaset płatków zużywanych w ciągu roku. Dobrą alternatywą dla płatków jednorazowych są waciki wielorazowe, dostępne już w ofercie wielu sklepów internetowych. Mamy do wyboru zarówno płatki białe, jak i niebielone. Szukajmy płatków wyprodukowanych z bawełny organicznej i froty bawełnianej lub bambusowej, które są wytrzymałe i mogą być bez przeszkód prane wielokrotnie. Do płatków bardzo często producent dołącza bawełniany woreczek na waciki, który możemy również wykorzystać na biżuterię i inne drobiazgi. Ich cena to około 20 złotych za 5 sztuk.

Gąbka Konjac

Innym pomysłem na zastąpienie jednorazowych płatków jest wykonana z korzenia dziwidła gąbka Konjac, która ma zdolność wchłaniania olbrzymich ilości wody, a przy tym jest bogata w białka, kwasy tłuszczowe, witaminy, lipidy, magnez, miedź, cynk, żelazo, kwas foliowy oraz witaminy A, C, E, D, B1, B6 i B12. Gąbka Konjac jest produktem bardzo delikatnym dla skóry, gdyż jej włókna po zamoczeniu pozostają pokryte wodą, a więc podczas użytkowania nie ma możliwości szorowania i podrażnienia twarzy. Gąbka ta ma również odczyn zasadowy, co oznacza, że równoważy pH skóry. Produkt nadaje się do demakijażu z użyciem samej wody lub niewielkiej ilości kosmetyku. Oprócz tego można ją stosować do codziennego oczyszczania skóry twarzy po przebudzeniu. W ofertach sklepów internetowych znajdują się zarówno okrągłe gąbki Konjac (ok. 45 zł/1szt.), jak i płatki kosmetyczne wykonane z gąbki Konjac (ok. 100zł/8szt.).

Bawełniana ściereczka do twarzy

Płatki kosmetyczne można również zastąpić bawełnianą ściereczką z bawełny organicznej przeznaczoną do demakijażu, która świetnie sprawdza się także podczas wykonywania ziarnistych peelingów, zastępując gąbkę. Ogrzaną w ciepłej wodzie ściereczkę kładziemy na skórę, by rozszerzyć pory, a następnie nakładamy na twarz kosmetyk do demakijażu i usuwamy go za pomocą ściereczki. Po użyciu płuczemy produkt, a następnie zwilżamy zimną wodą i nakładamy na twarz jako chłodzący kompres. Cena za jedną ściereczkę to około 20 złotych.