5 najczęstszych błędów w pielęgnacji włosów

Piękne, lśniące i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety. Jednak stosowanie licznych zabiegów kosmetycznych i nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych sprawia, że zmagamy się ze zniszczonymi i przesuszonymi kosmykami, które spędzają nam sen z powiek. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy popełnianie podczas pielęgnacji włosów i całkowicie wyeliminuj je ze swoich nawyków.

#1 Nieprawidłowe mycie

Mogłoby się wydawać, że każdy z nas potrafi myć włosy, jednak w rzeczywistości podczas tego zabiegu pielęgnacyjnego popełniamy wiele błędów. Mycie włosów powinniśmy rozpocząć od ich dokładnego rozczesania. Następnie zwilżamy włosy ciepłą wodą, by otworzyć ich łuski, po czym nakładamy szampon, nie przesadzając z jego ilością. Rozprowadzamy szampon na dłoniach, a następnie nanosimy go na włosy, delikatnie masując przy tym skórę głowy. Pamiętaj, by nie drapać skóry paznokciami i nie trzeć rozczesanych włosów. Na samym końcu spłukujemy szampon ciepłą wodą, po czym polewamy głowę strumieniem wody zimnej, by zamknąć łuski i pobudzić krążenie. Nadmiar wody usuwamy, delikatnie ściskając włosy, po czym owijamy je na chwilę ręcznikiem, pamiętając o tym, by nie trzeć kosmyków.

#2 Niewłaściwe rozczesywanie

Najłatwiej można zniszczyć włosy podczas intensywnego rozczesywania i szarpania. Aby uniknąć uszkodzeń, należy korzystać z odpowiedniego grzebienia lub szczotki. Grzebień powinien mieć szeroko rozstawione zęby, natomiast najlepsza szczotka do włosów to taka z naturalnego włosia lub z silikonowymi ząbkami, np. Tangle Teezer. Włosy szczotkujemy z głową w dół, w kierunku od szyi do czoła. Pamiętajmy również o tym, by rozczesać włosy przed myciem i nigdy nie czesać mokrych kosmyków, które są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Do włosów bardzo splątanych polecane są naturalne olejki, które ułatwiają rozczesywanie.

#3 Narażanie włosów na działanie wysokich temperatur

Suszenie ciepłym strumieniem powietrza, prostowanie czy mycie głowy gorącą wodą to czynności, które przesuszają i niszczą włosy. Najzdrowiej jest pozwolić włosom wyschnąć w ich własnym tempie, a przed zastosowaniem prostownicy użyć produktu chroniącego je przed wysoką temperaturą.

#4 Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków

Rodzaj zastosowanego szamponu ma duży wpływ na wygląd naszych włosów. To właśnie dlatego producenci szamponów oferują kosmetyki do codziennego stosowania, do włosów przetłuszczających się, farbowanych czy zniszczonych. Warto wybierać szampony oferowane przez producentów kosmetyków naturalnych, które są droższe niż te z marketów, lecz nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak SLS czy SLES, które świetnie się pienią, ale przesuszają skórę głowy i mogą przyczyniać się do powstawania łupieżu.

#5 Zbyt częste lub zbyt rzadkie zabiegi na włosach

Częste prostowanie, kręcenie czy farbowanie sprawiają, że włosy stają się suche, łamliwe i matowe. Nie oznacza to jednak, że powinnyśmy unikać wizyt u fryzjera – wręcz przeciwnie. Podcinanie końcówek ma znaczny wpływ na kondycję włosów, dlatego warto udać się do fryzjera co 4-6 tygodni, by odświeżyć fryzurę i uniknąć problemu rozdwajających się końcówek.